W Katowicach od lipca 2011 rozpoczęła się na terenach byłej Kopalni Węgla „Katowice” wielka inwestycja, która o dziwo nie wpłynęła negatywnie na ruch miejski ( to nie tunel pod Wisłą), budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego razem z Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Projekt Muzeum Śląskie

Projekt realizuje Budimex S.A. z Warszawy oraz Ferrovial Agroman S.A. z Madrytu na łączną kwotę 206 149 262,16 zł brutto, a wart on jest 324 mln zł nie uwzględniając dofinansowania z UE.

Został złamany stereotyp przez austriacka firmę projektową Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu, że muzeum powinno być na powierzchni ziemi. Na powierzchni mają być tylko widoczne szklane wieże oświetlające podziemne ekspozycje na dwóch poziomach o łącznej powierzchni 6 tys m2.

Projekt Muzeum Śląskie wizualizacja

Architekci mieli na uwadze by nowy gmach nie zasłonił dawnych budynków byłej kopalni „Katowice” i dlatego ta koncepcja architektoniczna wygrała. Na poprzemysłowych terenach powstanie nowy główny gmach, a zabytkowe obiekty pokopalniane pochodzące z przełomu XIX i XX wieku zostaną zaadaptowane na powierzchnie wystawiennicze, restaurację oraz wieżę widokową, z której będzie można zobaczyć panoramę Śląska.

Planowo koniec prac ma nastąpić w 2013 roku.

Projekt Muzeum Śląskie - plan zagospodarowania

By admin

One thought on “Projek budowlany- Katowice Muzeum Śląskie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *