
SCHODY/ STOPNICE SZKLANE
Konstrukcje ze szkła dodają powierzchnią lekkości, dając dostęp do światła dziennego. Nowe technologie produkcji szkła dają bezpieczeństwo użytkowania takich powierzchni.
Szkło stanowi ważny element w nowoczesnym budownictwie. Wachalrz zastosowania szkła w tym zakresie jest bardzo obszerne i obejmuje ściany, dachy, świetliki a także podłogi. Niepowtarzalnych walorów estetycznych i funkcjonalnych nadadzą wnętrzu szklane schody. Warto przyjrzeć się więc nieco bliżej kilku rozwiązaniom.

Szkło….
Szklane stopnie wykonuje się z trójwarstwowego, hartowanego szkła klejonego. Na przykład, w szklanym stopniu o całkowitej grubości 26 mm, można przewidzieć górną i dolną warstwę szkła o grubości 8 mm, a środkową10 mm. Stopnie mogą bazować także na szklanych płytach warstwowych, laminowanych foliami PVB, które cechują się dużą wytrzymałością na rozerwanie. Estetykę stopni zapewni użycie matowych lub barwnych folii w dowolnym kolorze lub różnego typu nadruki.
Do laminowania szkła używane są specjalne piece lub autoklawy. Proces ten polega na łączeniu, za pomocą odpowiednich folii, dwóch lub więcej warstw szkła. W przypadku szkła hartowanego uwzględnia się co najmniej 2 folie. Ostatnio coraz szersze zastosowanie ma technologia laminowania w worku próżniowym. W metodzie tej przygotowany pakiet jednakowych formatek szklanych wkładany jest do specjalnego płaszcza, z którego zostaje wyssane powietrze. W następnej kolejności szkło zostaje poddane nagrzewaniu w piecu. W przypadku uderzenia co prawda szkło pęka ale jego kawałki nadal są trzymane przez warstwę folii lub żywicy.

Format…
Kształt stopnic szklanych ze względu na technologię cięcia przeważnie wykonuje się w formacie prostokąta, ale jeżeli portfel inwestora jest nie ograniczony można zrealizować dowolny kształt stopnic. Krawędzie tafli są fazowane i polerowane, a jej górną powierzchnię poddaje się procesowi ryflowania celem nadania odpowiedniej szorstkości (aby uzyskać antypoślizgową powierzchnię). Najczęściej jednak antypoślizgowe elementy nanosi się metodą sitodruku. Tym sposobem dodatkowo zyskuje się ciekawe wzory estetyczne. Bardzo często, celem zapobiegania poślizgowi, zastosowanie znajduje piaskowanie szkła.
Szkło float może być zabarwione w masie w różnych kolorach. Ponadto warstwę dekoracyjną w szkle warstwowym można wykonać metodą fusingu (stapiania kolorowych kawałków szkła), co daje szeroki wybór wzorów i barw. Pomiędzy klejone tafle szkła wkłada się także płaskie zdobniki, takie jak zdjęcia, fototapety, cienką tkaninę, brokatowy pył itp.

[…] Miejscem idealnym do zainstalowania nowoczesnych poręczy LED […]