Adres: 40-859 Katowice, ul. Pokoju 17, woj. śląskie.

Telefon: +48323551680; +48504394733; 502897708


BLOG

Światowej sławy architekci

27 grudnia 2012Poniżej przedstawiam najbardziej znanych architektów światowych, którzy wpłynęli na architekturę światową.Ieoh Ming Pei– Chiński architekt, studiował architekturę w Stanach Zjednoczonych jako nastolatek, a później stał się jednym z największych architektów współczesnej architektury. 80 lat pracy IM Pei można zobaczyć na całym świecie. Jego dzieła są cenione za wyjątkowe wykorzystanie geometrycznych form i wpływów chińskich.

Ioeh Ming Pei
Wieża Espacio, Madryt, Hiszpania 2004
Muzeum Sztuki Islamskiej, Katar 2004
Wieża EDF, Paryż, Francja 2002
Piramida na dziedzińcu Luwru, Paryż 1989

Zaha Hadid– Pierwsza kobieta architekt, która wygrała nagrodę Pritzkera. Urodzona w Iraku Hadid zdobył tę nagrodę często określany jako „Pokojowej Nagrody Nobla w architekturze”. Hadid charakteryzuje sie architekturą futurystyczną, niekonwencjonalną, odważną i artystyczną. Wiele z jej projektów nigdy nie zostały zbudowane, a ona wciąż była w rankingu na liście Forbes jako 69-ta najpotężniejsza kobiet w 2008 roku. Jej piękne budynki zawsze zachwycają, tak jakby chciało się powiedzieć: „Jak ona to zaprojektowała?”

Zaha Hadid Architektura
Skocznia narciarska Insbrucuk 1999

Philip Johnson– absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Dzieła architektury Johnsona są łatwe do zidentyfikowania. Jego szklany dom w Connecticut jest jednym z najbardziej znanych rezydencj. Jego niesamowite wykorzystanie szkła, stali i później  kryształów, spowodowało, że stał się światowej sławy architektem .kryształowa Katedra w Kalifornii wygląda jak z bajki książki i jest przyszłością architektury, która charakteryzuje się minimalizmem Johnsona i stylem pop-artu.

Katedra a z Kryształu, Kalifornia, USA
Szklany Dom Prywatna Rezydencja

Tom Wright– Czy to możliwe, aby stać się jednym z największych współczesnych architektów naszych czasów, budując tylko jeden budynek? Tom Wright odpowiada za Burj Al Arab najbardziej rozpoznawalny hotel w Dubaju. Uznany za swoje luksusowe udogodnienia hotel jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w nowoczesnej architekturze. Z najwyższym na świecie atrium i wyposażony we własne lądowisko dla helikoptera i najwyżej położony kort tenisowy.

Tom Wright
Hotel Burj Al Arab, Dubaj
Kort Tenisowy Al Burj, Dubaj

Ludwig Mies Van der Rohe–  Określany często jako „Mies”, niemiecko-amerykański architekt jest nazywany jednym z pionierów nowoczesnej architektury. Mies znany był z minimalizmu i „mniej znaczy więcej”. Podejście do architektury i jego przyszłościowe zastosowania Szkło płaskie i stali konstrukcyjnej do dzielenia przestrzeni wewnętrznych jest jednym z jego najbardziej znaczących cech w architekturze. Wiele jego koncepcji wnętrz i stylów mebli są powszechnie używane w dzisiejszej architekturze wnętrz.

Ludwig Mies Van de Rohe
Pawilon w Barcelonie
Fotel Barcelona

– Włoski architekt został umieszczony przez Time Magazine w pierwszej 100 najbardziej wpływowych ludzi w 2008 roku. Otrzymał nagrodę Pritzkera za kształtowanie nowoczesnej architektury. Wieżowiec Shard – Europa najwyższy wieżowiec w Londynie napotkała wiele kontrowersji w jego konstrukcji, ale wielu czuje, że dał Londynowi drogę do przystąpienia do XXI wieku.

Renzo Piano
Centrum Kultury Jean Marie Tjibaou, Nowa Kaledonia
Wieżowiec Shard, Londyn

Jean Nouvel– Nouvel jest francuskim architektem, który zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień  w tym Prtizker Nagrody w roku 2008. Sławę przyniosło mu wygranie konkursu na zaprojektowanie budynku dla Instytut Świata Arabskiego w Paryżu. Mechaniczne soczewki w południowej ścianie otwierają i zamykają się automatycznie i przypominają Arabskie kratownice. Dzieło Nouvela jest znane na całym świecie, a jego wykorzystanie innowacyjnych koncepcji architektonicznych postawiło go obok wielu współczesnych architektów.

Jean Nouvel
Światowy Instytut Arabski
Budynek Denstu