Adres: 40-859 Katowice, ul. Pokoju 17, woj. śląskie.

Telefon: +48323551680; +48504394733; 502897708


BLOG

SZKŁO W ARCHITEKTURZE

15 marca 2013Wiele projektów architektonicznych zawiera szkła ale mało z nich jest zastosowanych z praktycznego punktu widzenia. Architekci „wsadzają” szkła do projektów a wykonawcom każą się martwić jak to zamocować i jaki szkło zastosować.

Poniżej przedstawiam podział szkła i jego funkcje:szkło hartowane

SZKŁO HARTOWANE


Szkło hartowane Ogrzewając taflę szkła do temperatury ok. 700 stopni Celcjusza, następnie bardzo szybko chłodzimy zimnym powie-trzem – otrzymujemy szkło hartowane. Dzięki temu zostaje zmieniona mikrostruktura szkła, co powoduje, że jego wytrzymałość mechaniczna jest 5-7 krotnie wyższa od zwykłego szkła. Tworzy się regularna sieć w formie kryształów krzemionki poprzedzielana nie-wielkimi domenami fazy amorficznej. Szkło po zahartowaniu nie może podlegać obróbce mechanicznej (cięcie, szlifowanie, wiercenie otworów) za wyjątkiem piaskowania. Wszelkie obróbki należy wykonywać przed hartowaniem. Dodatkowym efektem hartowania jest uzyskanie przez szkło cech bezpieczeństwa. Hartowane szkło charakteryzuje się dużą twardością na zewnątrz oraz tym, że jest miękkie w środku. Dzięki czemu naprężenia jakie po-wstają w strukturze szkła powodują w czasie rozbicia rozpadnięcie się tafli na niewielkie kawałki.
Dane techniczne szkła hartowanego ESG: – hartowane w temp. 700C jest odporne na zakres temperatur: 200-300C – ma wytrzymałość 120N/mm2 na zginanie oraz 700-900 N/mm2 na ściskanie – wytrzymałość ścianki – pęknięcie jednego elementu nie powoduje pęknięcia kolejnych – jego grubość to: 8-12mm


szkło laminowane

SZKŁO LAMINOWANE BEZPIECZNE


Wykorzystując specjalny piec wykonujemy laminowanie szkła. Polega ono na łączeniu za pomocą specjalnych folii (przeziernych, matowych lub kolorowych) dwóch lub więcej szyb. Stosowane szyby mogą być zwykłe lub hartowane. Do hartowanych stosuje się co najmniej 2 folii. Przygotowany pakiet dwóch jednakowych formatek szklanych wkłada się do specjalnego płaszcza, z którego zostaje wytłoczone powietrze. Następnie szkło zostaje poddane nagrzewaniu w piecu. Po kilkudziesięciu minutach otrzymujemy szkło bezpieczne, które może być wykorzystane w budownictwie na: balustrady, daszki, podłogi , schody, drzwi itp. Nowością jest możliwość wykonania laminatów ozdobnych, gdzie pomiędzy dwiema taflami umieszcza się element ozdobny w postaci folii z nadrukowanym wzorem, materiał tekstylny z wzorami. Możliwości wzornictwa są niemal nieograniczone. Można na odpowiedniej folii w odpowiednim.


szkło float

SZKŁO FLOAT


określane jako szkło bezbarwne. Mimo określenia iż jest szkłem bezbarwnym, ma odcień lekko zielony. Jest to naturalny odcień szkła spowodowany obecnością w nim jonów żelaza. Kolor ten szczególnie widoczny jest na krawędziach grubego szkła.


RÓŻNICA W PĘKANIU SZKŁA


float

zwykle float


hartowane

szkło hartowane pęknięte


hartowane klejone/ bezpieczne

szkło hartowane klejone

szkło piaskowane lub trawione

SZKŁO TRAWIONE


jest poddane obróbce chemicznej, które powoduje zmatowienie tafli szklanej. Charakteryzuje się trwałą i jednolitą powierzchnią matową, która w przeciwieństwie do szkła piaskowanego nie podlega zmianie wyglądu pod wpływem użytkowania. Poddając go obróbce fazowania lub szlifowania uzyskujemy dodatkowe efekty zdobnicze. Dostępne w grubościach 4, 8, 10 mm w kolorze białym, brązowym, zielonym i niebieskim.

szkło antisol

SZKŁO ANTISOL


szkło barwione w masie (do surowców używanych przy produkcji szkła dodawane są na etapie topienia różne składniki, umożliwiające uzyskanie produktów o różnych zabarwieniach). Dostępne szkło o grubościach 4, 5, 6, 8, 10 mm dla szkła antisol brąz i grafit, 6 mm dla szkła antisol niebieski, zielony i czarny.


SZKŁO ORNAMENTOWE


szkło walcowane, o ograniczonej przejrzystości, ale przepuszczające światło. Produkowane prze-ważnie w grubości 4 mm, w kolorze bezbarwnym, brązowym i wielu innych. Szkło takie stosuje się głównie jako elementy dekoracyjne w meblach oraz stolarce drzwiowej.

SZKŁO MROŻONE


Ma postać tafli szklanej, która na pierwszy rzut oka różni się od zwykłego szkła budowlanego tym, że jej struktura została rozbita wewnątrz przy zachowaniu gładkiej i nienaruszonej po-wierzchni. Szkło lodowe składa się z trzech zespolonych ze sobą warstw. Dwie zewnętrzne warstwy to przezroczyste tafle szkła. Warstwa wewnętrzna (środkowa) jest również przezroczystą, ale rozbitą taflą szklaną, zastosowaną w celu uzyskania efektu potłuczonej szyby. Wszystkie warstwy połączone są za pomocą żywicy. Szkło lodowe produkuje się w różnej kolorystyce – pożądaną barwę nadaje się jednej spośród warstw (poprzez zastosowanie szkła barwionego w masie) albo spoiwu, które łączy wszystkie warstwy (poprzez dodanie odpowiedniego barwnika do żywicy). Dzięki użyciu szkła barwionego (antisolu) jako warstwy ulegającej hartowaniu i rozbiciu, uzyskuje się jednolity, delikatny kolor szkła lodowego.


SZKŁO OPTIWHITE


Całkowicie przezroczyste szkło float o obniżonej zawartości żelaza. Szkło jest praktycznie bezbarwne, a zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla zwykłego szkła, zauważalne szczególnie przy grubszych taflach, zostało całkowicie wyeliminowane. W porównaniu ze zwykłym szkłem float, szkło diamant charakteryzuje się wyższą przepuszczalnością światła i doskonałą transmisją energii słonecznej. Dzięki temu może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie jego walory estetyczne i właściwości optyczne, zwłaszcza przezierność, są szczególnie przydatne.